Dr. Viton - Magnezan B6

Помага при нервоза, раздразливост, блага анксиозност, нарушен сон и грчеви во мускулите. Ја подобрува работата на нервниот систем, срцето и мускулите. Го намалува стресот. Витаминот Б6 ја забрзува апсорпцијата на Магнезиумот за 40%.

МагнезанБ6 – смирувачки коктел за нервите

Ниту темнината, ниту пак тишината можат да го повикаат сонот на вашите очи? Срцето силно ви чука, илјадници мисли ви минуваат низ глава, а притисокот е огромен што имате чувство дека сите нервни влакна ќе се скинат и глава ќе ви прсне? Не грижете се! Тоа е нормална реакција на бурното секојдневие кое дневно го искусуваат неколку милијарди луѓе. За среќна, постои многу едноставно, симбиотичко дуо кое одлично функционира. Љубов меѓу еден витамин и еден минерал. Љубов наречена МагнезанБ6. Сплотени во едно пакување, магнезиумот и витаминот Б6 се два есенцијални хранливи состојки за организмот. По својот хемиски состав значително се разликуваат, но токму затоа одлично се надополнуваат, па одлучуваат кој во кој процес ќе учествува.

Мангезиум: приказна за срцето и коските

Магнезиумот е минерал кој му е потребен на секој орган од човековото тело. Повеќе од 60% од целокупниот магнезиум во телото на човекот се наоѓа во коските и забите, 27% во мускулите, а 6 – 7% во клетките. Одлично влијае врз релаксација на нервните клетки, а со тоа и на сонот, раздразливоста и анксиозноста.

Витамин Б6

Витаминот Б6 е витамин на водена база кој лесно се апсорбира во телото. Тој е еден од најпотребните витамини кој му е потребен на човекот. Го смирува и нормализира нервниот систем. Магнезиумот ја спечува појавата на болни грчеви а витаминот Б6 помага за негова подобра апсорпција во мускулите, ги намалува болките и ја отпушта напнатоста во зглобовите.

За подобра работа на мозокот

Комбинацијата на магнезиум и витамин Б6 најмногу му помага на мозокот бидејќи витаминот Б6 учествува во невротрансмитерските процеси кои им дозволуваат на нервните клетки и мозокот да комуницираат меѓусебно. Истражувања потврдуваат дека витаминот Б6 помага при губење на меморијата, Алцхајмерова болест, опсесивно-компулсивно нарушување, Даунов синдром и аутизам. Магнезиумот ги храни нервните клетки и ги намалува симптомите на мигрена и главоболки. МагнезанБ6 ги релаксира нервите, му помага на целиот организам да се опушти, ги одмара клетките и истовремено учествува во многу метаболитички процеси.

Против депресија

Депресијата може да се јави после голем претрпен стрес, а многу честа појава е и депресијата кај бремените жени. Истражувачи од Јапонија пронајдоа податоци дека ризикот за депресивно однесување е повисоко кај луѓето кои имаат ниски нивоа на витамин Б6 и магнезиум во својата диета.

За здраво срце…

Магнезиумот е чувар на срцето бидејќи без магнезиум вашето срце нема да работи, а доколку дојде до аритмија магнезиумот и витаминотБ6 се совршен пар да се изборат против неправилното срцебиење и да го смират организмот со што доколку редовно внесувате магнезиум појавата на аритмии ќе биде намалена за 70%. За ублажување на симптомите на ПМС и за бремени жени МагнезанБ6 ги олеснува предменструалните синдроми, ги намалува болките и чувствителноста на градите. Исто така, одличен е и за бремени жени бидејќи ги ублажува утринските мачнини и ги стимулира жлездите за повеќе млеко кај доилките. Формулата на Магнезан Б6 ја намалува надуеноста и ги ублажува наглите промени на расположението. Одличен е и за жените во менопауза.

За здрава кожа…

Благодарение на витаминот Б6 во својата формула, МагнезанБ6 е одличен лек за акни и митесери и лузни